Výtvarník David Černý a kurátorka Marie Foltýnová v České televizi. Zdroj: ČT

VIDEO: Jděte do pr**le! Výtvarník David Černý a drsná hádka v České televizi

Výtvarník David Černý a kurátorka Galerie Hlavního města Prahy Marie Foltýnová se pohádali v přímém přenosu České televize. Rozbuškou se staly chystané Černého motýly na obchodním domě Máj v Praze.

Česká televize v pátek večer do pořadu Události, komentáře pozvala na debatu dva zástupce uměleckého světa. Výtvarník David Černý a kurátorka veřejného prostoru Galerie Hlavního města Prahy Marie Foltýnová na sebe ale místo debaty spíše poštěkávali a obrazně si vjeli do vlasů.

A to hlavně kvůli dílům Davida Černého, Foltýnová například zkritizovala chytané obrovské motýly na fasádě nákupního domu Máj v Praze, nebo otáčející se kovou hlavu Franze Kafky u nákupního centra Quadrio v Praze.

Patří sochy motýlů ze stíhaček na obchodní dům Máj?

Několikametrové sochy motýlů budou instalovány na fasádě nákupního domu Máj asi za dva měsíce. Složeny budou z trupů stíhaček a vytvořených motýlích křídel. Části památkářů se záměr nelíbí, kritizuje ho právě i Foltýnová.

Ve studiu Černého chystané sochy motýlů označila za nevyjasněný koncept, který by tam neměl být. „Obchodní dům Máj je sám o sobě kulturní památka a architektonické dílo a nevím, jestli je nutné k němu přidávat další vrstvu,“ ptala se Foltýnová.

„Připomíná mi učitelku soudružku,“ řekl Černý

Když moderátor Bohumil Klepetko požádal Černého o reakci, ten Foltýnovou označil za soudružku. Klepetko jej okřikl s tím, že předpokládá, že paní Foltýnová není členkou komunistické strany a aby takové oslovení nepoužíval. „Já se za to omlouvám, ona mi hrozně připomíná moji komunistickou učitelku ze základní školy,“ reagoval David Černý.

„Mě by zajímalo, když paní Foltýnová tu sochu ještě neviděla, jak může kritizovat něco, co vlastně ještě neexistuje. Baví mě, že jsem spojovaný s tím, že jsem kontroverzní. Já to o sobě nikdy neřekl, dělám sochy s největším nasazením a odpovědností a získal jsem za to řadu ocenění. Nevím, co je nevyjasněné,“ dodal Černý.

Záměr motýlů na obchodním domě Máj prý nejprve konzultoval s autory stavby a ti prý jeho záměr motýlích soch uvítali s tím, že konečně tento dům oživí. Následně se vedla debata o Černého stylu práce.

Hádka v České televizi: Jděte do pr**le!

Ten na konci pořadu vyzval Foltýnovou, aby vysvětlila, kolik moderních soch tedy ve veřejném prostoru instalovala Galerie hlavního města Prahy. „Galerie nevlastní žádné pozemky a nemůže tedy, žádné sochy instalovat,“ reagovala Foltýnová. Na to se Černý rozesmál: „Co tam tedy děláte, prosím vás?“ zeptal se.

Následně Bohumil Klepetko debatu ukončil. Když oba odcházeli, poslala kurátorka Foltýnová s ještě aktivním mikrofonem Davida Černého do nehezkých míst. „Jděte do pr**le,“ řekla. Černý reagoval obratem: „Vy jděte do pr**le!“

David Černý a jeho dílo

Dílo Davida Černého mohou zájemci vidět nejen po Praze, ale i ve světě. Například v Londýně české umění proslavily jeho sochy červených londýnský autobusů, které dostaly nasvalované ruce a dělají kliky.

V Praze lidé kromě obrovské otáčející se sochy Franze Kafky znají také jeho čůrající sochy na nádvoří Hergetovy cihelny na Malé Straně, kovové postavy objímající bytový a kancelářský dům, nebo sochy mimin lezoucích po žižkovském vysílači a mnoho dalších.