Vladimír Železný se svými postavičkami - zajícem Zazou a Psem Novákem. Zdroj: Nova

Ředitel Vladimír Železný zpátky na obrazovce televize Nova, hned vynadal moderátorovi!

Bývalý generální ředitel televize Nova Vladimír Železný zpátky na místě činu! V neděli se objevil na obrazovkách Novy a hned zpražil televizního moderátora!

Vladimír Železný je skutečný televizní pojem, zají ho snad všichni televizní diváci. Aby také ne, vždyť před 30 lety založil televizi Nova a přinesl do Česka zcela nový druh televizní zábavy. Kromě toho se každý týden objevoval na obrazovkách Novy jako tehdejší influencer a vykládal divákům své názory a informace o nových pořadech.

Jeho výstupy v pořadu Volejte řediteli byly často neuvěřitelné až dětinské. Například mu do pořadu vstupovala animovaná postavička zajíce Zazy. „Víte, co znamenalo Zaza? Zase zajíc, který se drze objevoval na obrazovce a vykládal divákům, co to zen Železný zase povídá,“ vysvětloval Vladimír Železný, který se v neděli po mnoha letech objevil na obrazovkách televize Nova.

Vladimír Železný zpražil moderátora

Hned potom, co Železný po letech vstoupil do budovy televize Nova, kterou před 30 lety zakládal a pak roky vedl, zpražil moderátora Pavla Svobodu. Jakoby nikdy nepřestal být ředitelem. „Tohle vám vedení televize dovolí, to vám tolerují?“ rozčílil se Železný. Měl na mysli fakt, že moderátor Svoboda nemá kšandy.

Pavel Svoboda je totiž letitý moderátor Snídaně s Novou a byl jedním z prvních, kdo tímto pořadem před lety prováděl. Skoro vždy měl na sobě kalhoty s kšandami. A Železný dobře ví, že image je třeba dodržovat, aby si diváci své hvězdy dobře zapamatovali. To, že by někdo změnil image, byl Železný, který na Nově vládl tvrdou rukou deset let, nikdy nedopustil.

„Bez kšand? No to nejde, to patřilo k naprosto základní výbavě Pavla Svobody ve Snídani s Novou,“ řekl Železný. „A kde máte vlasy, to se ani neptám,“ dodal se smíchem narážku na to, že v začátcích moderování nosil Pavel Svoboda dlouhé vlnité vlasy, dnes je nakrátko.

Vladimír Železný vzpomínal na náročné začátky první komerční televize Nova u nás. „Dostali jsme od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání papír s licencí, kde stálo, že do roka máme začít vysílat,“ vzpomínal Železný. „Jenže jsme neměli ani budovu, ani techniku, ani kamery, žádné pořady, žádné filmy, žádný archiv a ani žádné lidi,“ připomněl s tím, že všechno bylo potřeba do roka zajistit.

Tehdy šlo ale vše mnohem rychleji, než dnes. „Stavební povolení? Dnes to trvá klidně tři roky, tehdy tři týdny,“ smál se bývalý šéf Novy. Rychle se daly sehnat i peníze. „Byla k nám vstřícná Česká spořitelna, která poskytla vysoký úvěr, už tehdy věřili, že uspějeme,“ říká Železný. Podle něho odborníci nové televizi prorokovali podíl na sledovanosti kolem tří procent.

„Nikdo nám nevěřil úspěch proti takovému molochu, jako byla Česká televize. My jsme to ale dokázali,“ řekl Železný. Svého času měla Nova sledovanost přes 2 miliony diváků a mnohdy dosahovala i 70procentního podílu na sledovanosti.

Během let Nova přinesla zcela nové formáty pořadů. Zpravodajství nabídlo podstatně drsnější a akčnější náplň, zaměřilo se na katastrofy, neštěstí a násilí. Nova nasadila estrády a zábavné pořady, jaké tu nikdy nebyly. Typicky satirický pořad TELE, TELE.

Železného tah stál Česko 10 miliard

Hvězdné roky Novy ale narušil vleklý spor s investorskou společností CME, s níž se Železného firma CET21, jež držela licenci k vysílání, v roce 1999 ve zlém rozešla. Železný se odstřihl a s pomocí miliardového úvěru od Investiční a Poštovní banky založil novou Novu ve stávajícím sídle na Barrandově. Diváci pak byli několik měsíců svědky dohadů a přetahování o vysílání, které běželo z improvizovaných studií a vše se dělalo doslova na koleni.

CME se navíc soudila s českým státem, že neochránil její investici do televize Nova tím, že nezabránil její odstřižení. Mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu rozhodl, že Česká republika musí vyplatit CME 10 miliard korun. To se také stalo a mnozí lidé to Železnému dodnes nemohou zapomenout.

Později Nova přešla do skupiny PPF, která Železného z čela televize odvolala v roce 2003. V čele televize Nova tak byl zhruba 10 let. Dnes se Železný pohybuje hlavně na Moravě, kde žije s manželkou a dvěma dětmi. „Založil jsem dobré vinařství. Založil jsem také sbírku moderního českého umění a dovezl jsem ze světa obrazy, které se rozprchly a které naši milovníci umění by bez toho nikdy neviděli,“ řekl Vladimír Železný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru