Jiří Kodet alias Jindřich ve filmu Pelíšky. Foto: ČT

Pelíšky: Hřebejk prozradil, jak vznikla postava vzteklého Jindřicha

Film Pelíšky i po letech slavil úspěch v televizi na Štědrý den. Režisér Jan Hřebejk prozradil, jak přišel na postavu vzteklého odbojáře Jindřicha.

„Jak si vařila tento knedlík?“ Kdo by si nepamatoval na scénu vzteklého Jiřího Kodeta alias bývalého odbojáře Jindřicha, který se hádá u slavnostního oběda s dcerou a manželkou o knedlících. Zatímco dcera provokuje hláškami, že jde o noky, vzteklý Jindřich prosazuje svou, že jde o maminčiny pravé bramborové knedlíky. „Kdo se ptal na tvůj názor, s kým si myslíš, že paseš krávy,“ řve na konci scény Jindřich na dceru.

Nejslavnější postava Pelíšků

Je to asi nejslavnější postava Pelíšků, kterou diváci opravdu upřímně nenávidí. „Začal jsem některé postavy vysloveně nenávidět. Ale takovou tou čistou, krystalickou nenávisti, postupně gradovanou. Jako třeba chci, aby ta postava, co ji hraje Kodet, umřela hned na začátku a dala všem pokoj,“ napsal například satirista Luděk Staněk na síti X, ale zároveň dodal, že film se mu celkově líbí a musí se na něj dívat pokaždé, když ho v televizi dávají.

Na jeho stížnost, se kterou jistě souhlasí i stovky diváků, reagoval sám hvězdný režisér Jan Hřebejk. „Úplně tomu rozumím. Postava Jindřicha (Jiří Kodet) představuje dědečka Petra Jarchovského. Doma mu říkali dědýnek, byl to bývalý odbojář, ale domácí tyran, který mladší dceři, Jindřišce později opravdu zničil několik manželství…,“ prozradil dnes režisér Pelíšků Jan Hřebejk.

Pelíšky nebyly jediné

Film Pelíšky tak představoval některé skutečné postavy. Hřebejk ale dodal, že dědeček scénáristy Jarchovského se stal inspirací pro více filmů. „Pelíšky jsou nejznámější a nejpovedenější. Ale nejpravdivěji a dokonce pod vlastním jménem Rohn jsme jeho charakter zachytili v trilogii Zahradnictví, kde ho zahrál Martin Finger, který se mu i více podobal,“ prozrazuje dále Hřebejk.

Tam je to ale podle něho méně legrační, ale více věrné skutečnosti. „Petr Zahradnictví napsal jako poctu svojí mamince Daně a tátovi Mirkovi, kteří v Pelíšcích nejsou,“ uvedl Hřebejk.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru