Na Jižní pól se nakonec Lucie Výborná podívala. Trochu omylem a letadlem. Foto: Lucie Výborná

Lucie Výborná: Drama na Antarktidě! Vyčerpání a evakuace

Nejslavnější česká rozhlasová moderátorka Lucie Výborná je v těchto dnech evakuována z Antarktidy! Nezvládla náročnou expedici na jižní pól.

Cesta moderátorky Lucie Výborné na Jižní pól se proměnila v drama. Náročnou cestu po zamrzlé Antarktidě nezvládla a padla vyčerpáním. „Brečela jsem,“ přiznává.

Dlouhé měsíce tvrdě trénovala, po lese dokonce běhala s obrovskou pneumatikou přivázanou za trup na laně, lezla po horách. Přesto byla mise na Jižní pól na Antarktidě pro moderátorku Českého rozhlasu Radiožurnál Lucii Výbornou příliš velké sousto.

Poslední šance na návrat

Cesta po ledové Antarktidě se pro Výbornou po 25 dnech proměnila v drama. „Ve větší zátěži už jenom kašlu a nemůžu přidat na rychlosti,“ přiznala zklamaná Lucie, pro kterou byla expedice na Jižní pól životním snem.

Musela se ale rozhodnout mezi snem a životem! Po překročení 86. až 87. rovnoběžky, už totiž není šance na vyzvednutí letadlem, pokračovat už lze jen pěšky. A pokud by se její zdravotní stav za touto hranicí ledové pustiny zhoršil, ocitla by se v ohrožení života! A to máma dcery Vanessy a manželka sportovce Jaroslava Poříze nemohla riskovat.

Lucie Výborná: Brečela jsem!

„Končíme v půlce cesty. Bylo to těžké rozhodnutí, brečela jsem,“ oznámila smutně Lucie Výborná ještě na cestě ve stanu, odkud odeslala několik obrázků a informací přes satelitní telefon. Proto jsou také obrázky z místa ve špatné kvalitě.

„Nelituji, určitě se sem vrátím“

„Získala jsem, nebo prohrála? Viděla jsem nepřekonatelnou krásu. Zažila momenty úžasu, dřiny, radosti i odevzdání. Okamžiky, kdy Antarktida tančila pod mýma nohama i chvíle, kdy na pár dní zmizela v závoji bílé tmy. Objevila jsem, že ticho Antarktidy má svůj vlastní zvuk, objevila jsem tolik věcí, že se do knížky nevejdou,“ popsala zážitky Lucie Výborná.

A dodala vyrovnaně: „Nelituji ničeho. Jsem bohatá. A určitě se sem vrátím.“

Na Jižní pól se podívala díky náhodě letadlem

Osud ale chtěl, aby se k Jižnímu pólu přesto podívala! Ovšem ne pěšky. „Jediné letadlo, které nás mohlo v půlce cest vyzvednout, neletělo na základnu, ale na pól,“ napsala už s podstatně lepší náladou Výborná a přidala fotografii z geografického Jižního pólu, odkud ji následně letadlo dopravilo na základnu.

Fanoušci Lucii Výborné vyjadřují velkou podporu a poklonu za to, co ve 42 letech dokázala. „Tak už tady zase bulím. To nevadí že letadlem! Je to vaše odměna od „bohů“,“ napsala jeden ze sledujících.

„Klobouk dolů, jste fakt frajerka, jak v tom, co jste dokázala, tak i v tom rozhodnutí. Není to lehké rozhodnutí, něco takového vzdát, ale člověk ho občas musí udělat, aby byl silnější pro další dobrodružství,“ přidal se další fanoušek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru