Lukáš Bech alias Létající Čestmír. Repro: TV Nova

FOTO: Jak dnes vypadá Létající Čestmír? Zaručeně byste ho nepoznali

Kdo by neznal seriál Létající Čestmír? Legendární rodinný seriál vznikl přesně před 40 lety. Jak dnes vypadá jeho hlavní hrdina, tehdy desetiletý Lukáš Bech alias Čestmír Trnka?

Jedno je jisté, dnes byste „Čestmíra“ na ulici poznali jen těžko. Rozdíl čtyřiceti let se pochopitelně projeví velmi razantně. Z tehdejšího školáka uličníka je dnes mírně prošedivělý padesátník.

Na natáčení kolem roku 1983 dnes vzpomínal herec Lukáš Bech v pořadu Snídaně s Novou na televizi Nova. Na tehdejší dobu šlo o trikově propracovaný sci-fi seriál z pera Miloše Macourka o létání, kouzelném modrém kameni a úžasných vynálezech.

Květina, díky které mohl Čestmír létat

Jednoho rána cestou do školy zakopl Čestmír Trnka o Modrý kámen a ocitl se náhle na Planetě květin. Zažil tu neuvěřitelné věci a přinesl si odtud semínka, z nichž vypěstoval květiny, jejichž vůně mu dala schopnost stárnout a létat.

Takové možnosti musel Čestmír využít. Ale už první večerní let do školy pro důležité naslouchátko, které učitelka Klepáčová zabavila spolužáku Davidovi, signalizuje, že kouzelné květiny přinesou Čestmírovi i celé jeho rodině nemalé problémy.

Lukáš Bech zavzpomínal, jak se tehdy trikové létání natáčelo. „Nejednalo se o takové triky, jako dnes, kdy se vše vyrábí počítačově. Byla to fantastická práce všech lidí – od autorů až po kameramany a trikaře,“ vyprávěl herec, který se ovšem objevil i v dalších tehdejších hitech, jako jsou Arabela, Lucie postrach ulice, Rumburak a další.

Velké hvězdy se k němu chovaly pěkně

Prozradil, že před natáčením ani nestudoval scénáře. „Příběh jsem si prošel těsně před natáčením a měl jsem spoustu zlepšováků a úprav, které ne vždy prošly, ale někdy tomu režiséři dávali volný průběh, aby dětského herce dostali tak, kam chtěli,“ řekl Bech.

Jako malý kluk díky natáčení seriálu strávil stovky hodin po boku velkých hereckých hvězd. „Byli to opravdoví profesionálové. Třeba Vladimír Menšík se ke mně choval naprosto fantasticky, přestože už tehdy byl velmi nemocný,“ vzpomíná Lukáš Bech.

Prozradil, že se dál věnuje herectví, zajímavé role dostával v zahraničí. Brzy se také objeví v novém kriminálním seriálu České televize. Dříve řídil firmu, která prodávala profesionální techniku pro natáčení. „Poslední roky se věnuji vyhledávání míst a lokací pro natáčení,“ prozradil Bech.

O autorovi

Přejít nahoru