Max Verstappen z Oracle Red Bull Racing, vítěz Grand Prix Bahrajnu. Foto: Getty Images / Red Bull Content Pool

Diváci zuří: Chceme také vidět Formule 1! Operátoři válčí o program Nova 5

Závody Formule 1 se vrátily v plné síle. Část Čechů ale úvodní velkou cenu Bahrajnu sledovat nemohla. Televizní operátoři se totiž nedomluvili na právech pro program Nova 5.

Čeští fanoušci závodů Formule 1 mají smůlu. Tisíce zájemců nemohou závody sledovat, protože jejich televizní operátoři se dosud nedomluvili s televizí Nova na distribuci programu Nova 5. Diváci se tak stávají rukojmími finanční války o cenu za distribuci nových programů Nova 5 a 6. Právě na nich totiž Nova vysílá tréninky, závody i zákulisí Formule 1, na kterou od letoška získala výhradní práva v České republice.

Televize Nova vlastněná skupinou PPF pochopitelně začala ihned nové programy distribuovat v síti operátora O2, který vlastní stejná skupina. Později na nabízenou cenu přistoupili také operátoři Skylink a Telly. Tisíce jejich diváků tak už mohou závody Formule 1 sledovat.

Formule 1: Statisíce diváků mají smůlu

Jenže diváci ostatních operátorů, kterých jsou přitom dohromady stovky tisíc, mají smůlu. Dívat se zatím nemohou diváci operátora T-Mobile a jeho Magenta TV, předplatitelé Vodafone TV, Sledování TV, Lepší TV a například ani Antik Telecomu. Program není šířen ani divákům, kteří sledují televizi přes klasickou anténu.

„Chápu, že za práva na Formuli 1 musela Nova hodně zaplatit a že chce vydělat. Já samozřejmě počítám s tím, že bych měl za sledování platit. Ale nebudu přece pokaždé měnit televizního operátora, vyměňovat přijímač a další věci jen proto, že se spolu televize a operátor nedohodnou,“ zlobí se jeden zákazníků operátora T-Mobile na Facebooku. A podobně hovoří stovky dalších diváků.

Operátoři: Stále vyjednáváme

Operátor zatím divákům na četné dotazy odpovídá pouze neurčitě, že vyjednávání s televizí Nova zatím pokračují. Podobně na internetu reaguje i Vodafone, nebo Antik. „Přes naši dosavadní snahu se nám zatím, bohužel, nepodařilo dosáhnout dohody o distribuci těchto stanic. Jedním z hlavních důvodů je extrémně vysoká finanční náročnost, kterou vlastníci těchto kanálů požadují,“ napsal zákazníkům Antic Telecom.

„Chceme vás ujistit, že naše společnost intenzívně pracuje na řešení této situace a snažíme se dosáhnout dohody, která by umožnila zařazení těchto sportovních stanic do naší programové nabídky. Uvědomujeme si, že jsou tyto kanály pro vás důležité a ceníme si vaší trpělivosti,“ dodal operátor.

Vysílání Formule 1 na ORF je v Česku zablokované

Jednou z alternativ dosud byla možnost sledovat Formule 1 přes rakouskou televizní stanici ORF, která velké ceny vysílá nekódovaně. Jenže Nova má práva dobře ošetřená a letos se divákům v okamžiku vysílání Formule 1 na obrazovkách ORF objevila výmluvná hláška: „Je nám líto, ale tento pořad není dostupný z důvodu chybějících práv pro vysílání na území České republiky.“

Divákům tak nezbývá, než doufat, že se jejich operátor s Novou dohodne. Aktuálně ale tipujeme, že jediný, kdo by mohl mít na práva dost peněz, je T-Mobile. I ten ale zvažuje, jestli jsou Formule 1 pro diváky až tak zásadní. Ti se po velké ceně Bahrajnu na sociálních sítích shodují, že úvodní závod byl spíše nuda.

Do Formule 1 vítězně naskočil Max Verstappen

Jiní diváci ale oponují, že se jim závod naopak líbil. Obhajobu titulu mistra světa FIA Formule 1 zahájil Max Verstappen z Oracle Red Bull Racing na Grand Prix Bahrajnu v sobotu skvělým vítězstvím. „Podařilo se nám na této trati najít dobrý rytmus a tempo. Síla a směr větru mi pomohly vydolovat z auta ještě trochu víc,“ hodnotil vítězný závod Max Verstappen.

„Doufám, že stejný výkon dokážeme přinést i příští týden. Bude to výzva,“ dodal Verstappen. Příští sobotu 9. března se jede velká cena Formule 1 Saudské Arábie, tak snad už jí uvidí ještě více českých diváků.

Formule 1 se vrací na televizi Nova, získala exkluzivní vysílací práva

Přejít nahoru