Bývalý šéf ČT Petr Dvořák získal vyznamenání prezidenta Petra Pavla.

Vyznamenání prezidenta dostal i exředitel ČT Dvořák, zpěvačka Rottrová, herci Trojan a Vetchý

Rozruch vyvolalo předání státního vyznamenání prezidenta republiky Petra Pavla bývalému řediteli České televize Petru Dvořákovi, kterého loni v čele ČT vystřídal Jan Souček.

Desítky státních vyznamenání předal ve státní svátek 28. října prezident Petr Pavel. Kromě ocenění například válečným hrdinům ale udělil medaile také osobnostem z oblasti kultury a vědy. Některá ocenění byla pro část veřejnosti poněkud kontroverzní, například medaile pro bývalého ředitele České televize Petra Dvořáka.

Petr Dvořák byl nejdéle sloužícím generálním ředitelem České televize, a to od října 2011 do září 2023. Ve funkci skončil poté, co ho ve volbě Rady ČT porazil tehdejší ředitel České televize Brno Jan Souček.

Medaili získal za to, že se podle prezidenta během svého mandátu zasazoval o nezávislá média veřejné služby. Mnozí v sále přitom pozorovali reakci bývalého prezidenta Václava Klause, který patří k dlouhodobým kritikům České televize, jež považuje za neobjektivní. Ze záběrů bylo patrné, že na rozdíl od jiných vyznamenaných Petru Dvořákovi rozhodně netleskal.

Medaile pro celebrity

Vyznamenání ale získaly i další celebrity, například zpěvačka Marie Rottrová, herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, nebo Jana Hlaváčová, zpěvák Petr Janda ze skupiny Olympic či operní pěvkyně Dagmar Pecková, režisérka Agniezska Hollandová, spisovatel Jaroslav Rudiš, kameraman a fotograf Vladimír Smutný či režisérka Helena Třeštíková.

Medaile za zásluhy dostali i sportovci – hokejista Roman Červenka, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová či cyklista Zdeněk Štybar. Mezi kontroverzní oceněné by se dal zařadit i kanoista a sportovní šéf českého olympijského výboru Martin Doktor s ohledem na jeho často diskutabilní příspěvky na sociálních sítích.

Medaili převzali dále ekonom Jan Švejnar, šéf Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder a průkopník fungování internetu Jan Gruntorád.

Vyznamenání za hrdinství

Za hrdinství udělil vyznamenání pracovníkovi autoservisu Lukáši Dudíkovi, který u loňské nehody vlaku s kamionem v Olomouci pomohl odblokováním dveří cestujícím z hořící soupravy.

Vyznamenání dostal také vlakvedoucí Roman Juřena, který pohotovým zákrokem umožnil evakuaci cestujících z hořícího havarovaného vlaku. Medaili Za hrdinství obdržela též učitelka základní školy Kateřina Laluhová, která letos v červnu vyvedla všechny žáky z učebny, v níž se následně zřítil strop.

Maminka padlého vojáka zadržovala slzy

Prezident ocenil též válečné veterány. Vyznamenání převzal například Lukáš Hirka, který byl těžce zraněn při misi v Afghánistánu. In memoriam získal ocenění Josef Keprt, pilot 312. československé stíhací perutě a 96. britské perutě nočních stíhačů RAF. Vyznamenání in memoriam získal také československý voják a velitel výsadkové skupiny Zinc Oldřich Pechal, který byl popraven v koncentračním táboře Mauthausen.

Medaili za hrdinství udělil prezident Pavel sedmi lidem, například vojákovi Karlu Kučerovi za hrdinství v boji, protože padl při obraně ukrajinského Bachmutu proti ruské agresi. Vyznamenání za něho převzala maminka, která jen těžko skrývala slzy. Byla to patrně nejdojemnější chvíle letošního udělování ocenění.

Druhé nejvyšší vyznamenání Řád TGM propůjčil prezident in memoriam novináři Pavlu Pecháčkovi, bývalé ombudsmance Anně Šabatové a knězi a farářovi Josefu Suchárovi.

Řád TGM udělil prezident papeži Janu Pavlu II., bývalému velvyslanci Karlu Kovandovi a politikovi, vysokoškolskému učiteli a filozofovi Danielu Kroupovi.

Nejvyšší vyznamenání Řád bílého propůjčil prezident lva architektce Evě Jiřičné a choreografovi, tanečníkovi a fotografovi Jiřímu Kyliánovi.

Řád Bílého lva udělil in memoriam generálům a legionářům Sergěji Janu Ingrovi a Františku Moravcovi za vynikající velitelskou a bojovou činnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *